rss

Rekreacja

 

Spływy kajakowe Nidą (20 – 40 km)

Nida to jedna z najbardziej malowniczych nizinnych rzek w Polsce. Naszym gościom proponujemy zorganizowanie spływu – od kilku godzin do kilku dni. Spływ można wzbogacić o biwak, ognisko lub gry i zabawy linowe w terenie.
Stadnina koni arabskich Wrzosy (20 km)
Zaprasza na jazdę konną pod okiem profesjonalnych instruktorów dla dzieci, młodzieży i dorosłych w stopniu początkowym i zaawansowanym. Każdy, kto do nas przyjdzie ma szanse spędzenia niezapomnianych chwil w siodle na padokach oraz w terenie.

Motolotnia – Aeroklub w Pińczowie (40 km)
Wzbij się w przestworza i poczuj siłę żywiołu. Zobacz Góry Świętokrzyskie z lotu ptaka. Poczuj wiatr we włosach i podziwiaj malownicze widoki z wysokości kilkuset metrów. Loty w tandemie z instruktorem.

Kompleks basenów mineralnych Solec Zdrój (40 km)

Pierwszy i jedyny w Polsce gorący basen wypełniony silnie zmineralizowaną wodą chlorkowo-sodową (solanka) – siarczkową. Woda ze źródła Malina posiada najwyższe stężenie leczniczych związków siarki w warunkach naturalnych na świecie (ok 900 mg/l). Doskonała na szereg dolegliwości jak również dla odnowy organizmu. W kompleksie jest też basen rekreacyjny, sezonowy basen zewnętrzny, jacuzzi, 3 sauny z banią do zanurzenia oraz kubłem z zimną wodą.

 

„CIUCHCIA EXPRES PONIDZIE” Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa (40 km)

wąskotorówka kursująca na trasie JĘDRZEJÓW – UMIANOWICE – PIŃCZÓW. Całodzienna wycieczka (kolejka jedzie dość wolno) umożliwia uczestnikom podziwianie wspaniałych krajobrazów. Na stacji w Umianowicach w drodze powrotnej do Jędrzejowa następuje przerwa w podróży, w trakcie której uczestnicy mogą przygotować kiełbaskę na ognisku i zabawić się przy muzyce. Jest możliwość przejazdów na krótszych trasach oraz wynajęcie kolejki na wyłączność.

Nad wodę

Zalew w Kazimierzy Wielkiej (3 km)

Zalew w Skalbmierzu (12 km)

Plaża i kąpielisko w Gackach (31 km)

Na wycieczkę . . .

 

Wiślica (21 km)

Jest bez wątpienia najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu. Jej dzieje sięgają aż IX-go wieku i wiązane są z Państwem Wiślan. Okres średniowiecza to czas rozkwitu Wiślicy, kiedy to, wg historyków, była ona tym dla królewskiego Krakowa, co Wersal dla Paryża. Dzięki wspólnemu wysiłkowi naukowców różnych dziedzin, pozostałości tych czasów stanowią dziś namacalne świadectwo świetności. Najciekawsze zabytki, które możemy podziwiać w Wiślicy:

  • Gotycka Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV w., będącej zarazem Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej, pół-płaskorzeźby datowanej na XIII w.;
  • Dzwonnica fundacji Jana Długosza z XV w.;
  • Dom Długosza z XV w.;
  • Podziemia Bazyliki z pozostałościami dwóch kościołów romańskich, kolejno z XII i XIII w.;
  • Unikatowa Płyta Orantów z XII w.;
  • Pawilon Archeologiczny z pozostałościami X-wiecznego kościoła oraz prawdopodobną Misą Chrzcielną z 880 r. n.e.;
  • Grodzisko wczesnośredniowieczne z przełomu X i XI w.;

 

Rezerwat skalno-stepowy Skorocice (21 km)

Krasowe jaskinie z gipsu, a nie ze skał wapiennych, skalne mosty, porośnięte roślinnością stepową wąwozy, kamienne łuki gipsowe, podziemna rzeka. Dla wszystkich, którzy lubią kontakt z naturą

Stradów (18 km)

Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła.

Zbudowany w 1657 r. Powstał w miejscu kościoła, który spłonął w 1656 r. W kościele znajduje się XVII-wieczny obraz Matki Boskiej Stradowskiej z srebrną sukienką z 1879 r., kamienna chrzcielnica z XVII w. oraz obrazy Chrystusa i św. Marii Magdaleny z XVII-XVIII w.

Pozostałości ogromnego słowiańskiego grodziska, datowanego na okres pomiędzy VIII a XII w. n.e., które wraz z podgrodziami zajmowało obszar ok. 25 ha i należy do największych w Polsce. Wały grodziska, w najwyższych miejscach wznoszą się na około 350 m n.p.m. dzięki czemu przy dobrej pogodzie widać z nich Beskidy a czasami nawet Tatry. Idealne miejsce na spacer.

Pełczyska (18 km)

Kościół św. Wojciecha, wzniesiony w XVIII w.; rokokowa ambona, ołtarze,  i prospekt organowy oraz ławki.

Kompleks osadniczy obejmujący kilka osad i cmentarzysk z różnych okresów – najstarsze znaleziska z młodszej epoki kamienia sprzed ok. 7500 lat. W okolicy można znaleźć pozostałości po zamku łokietkowskim – wzniesiony na wczesnośredniowiecznym grodzisku na szczycie góry Zawinnicy. Został zburzony podczas wojen szwedzkich w połowie XVII w. Doskonałe miejsce na spacer !

Młodzawy (32 km)

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Jeden z piękniejszych kościołów na Ponidziu. Zbudowany na planie prostokąta, kształtem przypomina bazylikę. Z jego powstaniem – budowa prowadzona była w latach 1716-1740 – związana jest legenda o skrzyni, pełnej kosztowności, wyoranej z ziemi, dzięki którym świątynia mogła powstać. Umieszczony w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Bolesnej uważany przez wiernych za cudowny, od kilku stuleci przyciąga tłumy pielgrzymów. Ich pobyt potwierdzają dziesiątki zabytkowych podpisów, wyrytych na południowej i wschodniej ścianach budowli.

 „Ogród na Rozstajach”

Na powierzchni 1 hektara rozciągającej się na 3 poziomy rośnie ponad 2 tysiące gatunków roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie. Dużą atrakcją tego miejsca są oczka wodne z bogatą kolekcją nenufarów, zaś panoramę ogrodu można oglądać ze specjalnych punktów widokowych. Dodatkową ciekawostką jest liczne ptactwo m.in. bocian czarny, wciaż rzadko spotykane białe oraz kolorowe pawie, czarne i białe łabędzie, a także wiele odmian kaczek, gęsi, papug i bażantów. Ogród można zwiedzać tylko w soboty i niedziele, od kwietnia do listopada

Busko Zdrój (38 km)

Busko-Zdrój, to znany od lat, atrakcyjny polski kurort z unikalnymi w kraju i Europie źródłami mineralnymi i wspaniałym kompleksem sanatoriów. Warto zobaczyć park zdrojowy o powierzchni 16 hektarów ze starymi łazienkami i domem zdrojowym. Ponadto warto zobaczyć drewniany kościół cmentarny Św. Leonarda z 1699 r., zespół klasztorny z XVI w. oraz Synagogę z 1929 r.

Pałac Wielopolskich w Chrobrzu (26 km)

Wyjątkową atmosferę tworzą unikatowe wystawy prezentujące historię Ponidzia począwszy od czasów neolitu, poprzez epokę brązu i żelaza aż po dzieje nowożytne, w oparciu o najciekawsze odkrycia archeologiczne z Pełczysk. Inne wystawy przedstawiają bogatą historię ordynacji Myszkowskich i Wielopolskich oraz burzliwą przeszłość Ponidzia czyli losy partyzanckiej Republiki Pińczowskiej 1944. Można podziwiać dorobek twórczy lokalnych pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków oraz liczne wystawy czasowe.

Stara Zagość – Kościół św. Jana Chrzciciela(32 km)

Miejscowość o bardzo ciekawej historii stanowiła pierwszą siedzibę joannitów w Polsce, którzy przybyli wraz z Henrykiem Sandomierskim z wyprawy do ziemi świętej. W tym czasie powstał kościół romański, którego pozostałości odkryto w latach 60. Obecny wygląd kościół otrzymał ok. 1353 r. za Kazimierza Wielkiego, choć został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, odnowiony w 1667 r. i powiększony w latach 1900-1901. Dekoracja nosi znamiona stylu romańskiego i pochodzi z pierwotnego kościoła joannickiego. Bardzo ciekawe płaskorzeźby zoomorficzne przedstawiające syrenę i trytona.

 Wełecz – sosna pospolita (38 km)

Kierując się od Buska – Zdroju w kierunku Pińczowa w miejscowości Wełecz po prawej stronie natkniemy się na tablicę informacyjną Pomnik Przyrody. Wiekowa już sosna pospolita o systemie korzeniowym sięgającym ponad trzy metry w górę. Można by powiedzieć, że to drzewo na szczudłach czy też leśna ośmiornica o wielkich mackach. Swój nie typowy wygląd zawdzięcza działaniom sił przyrody, które stworzyły unikalną Matka Natura upatrzoną tylko sobie wiedzą sosnę wodą obmyła a wiatrem wysuszyła…

Kościół św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym (28 km)

Gotycki kościół ufundowany przez Jana Długosza i wzniesiony w latach 1440-1450. Został przebudowywany w XIX w. Jest to świątynia jednonawowa z nawą zbliżoną do kwadratu. Wewnątrz kościoła znajdują się cenne gotyckie rzeźby (m.in. krucyfiks z 1400 r.). Na gotyckiej tablicy erekcyjnej podziwiamy płaskorzeźbę z 1450 r. przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem, a także św. Stefana i św. Hieronima. W bezpośrednim sąsiedztwie można też podziwiać rezerwaty przyrody „Przęślin” oraz „Góry wschodnie” bogate w stanowiska fauny i flory stepowej oraz odsłonięcia gipsów grubokrystalicznych.

Pińczów (40 km)

Nazywany był sarmackimi Atenami i słynął jako główny ośrodek reformacji – zachował wiele cennych zabytków: zespół klasztorny reformatów sanktuarium Matki Boskiej Mirowskiej, pamiętający czasy gotyku – pauliński zespół klasztorny, wspaniała kaplica św. Anny, pałac Wielkopolskich, tzw. Dom na Mirowie z przełomu XVI i XVII w oraz jedna z najstarszych na Kielecczyźnie synagoga sięgająca początkami XVI w.

Malowane chaty w Zalipiu (40 km)

Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów. Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu.

Jędrzejów (50 km)

 Opactwo Cystersów

Najstarsze w Polsce opactwo Cystersów ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę. Jako 21 filia opactwa z Morimondu świątynia otrzymałą nazwę Morimondus Minor (Morimond Mniejszy). W świątyni znajduje się grób błogosławionego Wincentego Kadłubka, Biskupa Krakowskiego.

Muzeum im. Przypkowskich

Muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji unikatowej kolekcji zegarów słonecznych, klepsydr, rozmaitych przyrządów astronomicznych oraz ksiąg poświęconych astronomii i gnomonice. Kolekcja zegarów w Jędrzejowie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów, po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oksfordzie.

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie (55 km)

W budynku w kształcie przypominającym przęsło mostu można oglądać bardzo interesujące wystawy, między innymi: największy, liczący się na świecie zbiór zabytkowych narzędzi drogowych, unikatowe XIX-wieczne dokumenty, projekty dróg i mostów, dokumenty osobiste, pamiątki i mundury pracowników drogownictwa.

Dla chętnych organizuje się pokazy slajdów, filmów i prezentacje związane z historią i techniką drogowo – mostową. Dla młodzieży w ciągu całego roku organizuje się pokazy oraz lekcje techniczne.

 Pacanów – miasto Koziołka Matołka

Europejskie Centrum Bajki ( 50 km)

To prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. Na odwiedzających Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czeka niezwykła wystawa pt. „Bajkowy świat” utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Odwiedzając ECB dzieci i dorośli znajdą się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek. Na podróż do „Bajkowego Świata” zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 09:00-17.00. Wejście na ekspozycję wyłącznie po uprzedniej rezerwacji.

 Park Etnograficzny w Tokarni (70 km)

Miejsce w którym zachowano najcenniejsze zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny, które prezentowanie są w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego. Poza tym skansen przedstawia obiekty w naturalnych zespołach osadniczych, fragmenty wsi, w których zagrody stanowiące warsztat pracy rolnika sąsiadowały z obiektami przemysłu wiejskiego, takimi jak młyn, wiatrak, kuźnia. Obiektami użyteczności były też karczmy, szkoły, sklepy, kościoły, a także plebanie, dwory i folwarki dworskie.

Zespół pałacowy w Grabkach Dużych (60 km)

Wybudowany w stylistyce orientalnej w 1742 r. według projektu Franciszka Placidiego przez kasztelana małogoskiego Stanisława Rupniewskiego, który przeszedł na Islam w niewoli tureckiej. Ze względu na wyjątkowe zainteresowanie Rupniewskiego płcią przeciwną pałac nazywano haremem. W parku możemy zobaczyć pomnik przyrody 400 – letniego Cisa pospolitego.

Pałac w Kurozwękach (80 km)

Zamek z krużgankowym dziedzińcem i późnobarokową fasadą stanowiący dzisiaj wymieszanie różnych stylów architektonicznych. Obecnie mieści się tam hotel, restauracja oraz jedyne w Polsce stado bizonów amerykańskich oraz mini zoo. Na miejscu organizowane są przejażdżki bryczką, jazda konna, grill. W okresie od lipca do października atrakcją jest labirynt z kukurydzy, który osiąga wysokość do 2,5 m.