rss
« »

Dostałem dzisiaj niecodzienną przesyłkę. List od Cioci Hani Kuester z nad morza z nadzwyczajnym załącznikiem – oryginalnym listem Mojej Babci, Niny Postawkowej, pisany w dniu 31 marca 1948 i zawierający opis moich chrzcin!

list

Fragmenty listu z opisem chrztu


Dla nas każda taka pamiątka ma niezwyczajną wartość. Historia pozbawiła mnie właściwie wszelkich pamiątek rodzinnych po Postawkach. To co zostało u Taty i przetrwało wszelkie zawieruchy do dziś, ma teraz Ala w Warszawie.

Ten list jest mi szczególnie drogi. Babci Niny prawie nie pamiętam. Tylko jeden „obrazek” – chory na odrę leżałem u Cioci Zosi na warszawskich Jelonkach, okno było przysłonięte, bo światło ponoć szkodzi w tej chorobie i tylko Babcia Nina siedziała przy mnie i godzinami czytała mi bajki. Jak przez mgłę pamiętam książkę – „Baśnie i klechdy polskie” (tytuł oczywiście mógł brzmieć inaczej), pełna polskich strzyg, wilkołaków, polskich diabłów itp.

Babcia Nina

Babcia Janina Postawkowa

Teraz trzymając list mojej Babci w rękach ogarnia mnie wzruszenie. I to właśnie list o moich chrzcinach. Babcia pisze w tym liście o zdjęciu jakie zrobiła sobie z wnukami – załączam to właśnie zdjęcie, wraz opisem. Zbierając po całej mojej rodzinie udało mi się zdobyć wcale pokaźną ilość zdjęć, na to właśnie zdjęcie z kompletem wnuków natrafiłem kilkakrotnie. Babcia musiała je rozesłać po całej rodzinie.

ninawnuki

ninawnukiopis

Przy okazji dla dzieci nie zorientowanych do końca w zawiłościach rodzinnych. Moja Babcia, Janina Postawkowa, z domu Kuester, była córką Franza Joachima Kuester’a (dyrektora cukrowni Łubna) i Anny Luther. Opiekujemy się teraz ich (tzn. Franza i Anny) grobem w Kazimierzy Wielkiej; to ten obelisk z czarnego labradora.

Babcia miała sześcioro rodzeństwa, jednym z braci był Franio Kuester, ożeniony z Haliną Daab, ojciec Hani Kuester, od której dostaliśmy list. Cała rodzina Frania po wojnie wylądowała w Gdyni, Hania ma siostrę Alicję (Giga), która wyszła za mąż za Stanisława Dmochowskiego, mają trzech synów Wojtka, Marcina i Andrzeja.

Grób Franciszka i Anny Kuester’ów w Kazimierzy Wielkiej

Grób Franciszka i Anny Kuester’ów w Kazimierzy Wielkiej